Образование в Белгия

Информация относно образованието в Белгия. Сравенение на университети и специалности, езикови курсове и други.
Потребителски аватар
dari
Регистриран: вт окт 25, 2011 6:46 pm

Образование в Белгия

Мнениеот dari » вт окт 25, 2011 7:54 pm

Здравейте :))
Аз също се интересувам от образованието в Белгия.Избрала съм си специалност-криминология.Харесала съм университети като ULB,Ulg..Имам няколко въпроса..Как точно се кандидатства..Аз,разбира се,съм чела доста из форуми и имам някаква информация,но ако може някой от личен опит да ми даде някой друг съвет.Също...скъп ли е живота там? Мога ли да работя докато уча ... ?

Благодаря!!

Потребителски аватар
Tatyana
Регистриран: ср юли 13, 2011 12:09 pm

Re: Образование в Белгия

Мнениеот Tatyana » ср окт 26, 2011 10:16 pm

Привет, Дари :)

Усепех с кандидатстването :) Пожелавам да откриеш и познаеш твоят университет :))
Аз уча в Брюксел магистратура - VUB. Таксата на година е 578 Евро.
Условията за кандидатстване предполагам за всеки университет са различни.
-Квартирите тук са от 300 Евро нагоре на месец (с включени разходи за ток, вода, интернет).
-Едногодишна студентска карта за градски транспорт (Metro, tram, bus) e 100 Евро.
-Като студент имаш право да работиш до 20 часа на седмица. (румънски и български студенти трябва да си издадат разрешително за работа, за да имат право да работят)
Аз от Септември съм тук и още съм в процес на регистриране в общината и изваждане на разрешително за работа (тук нещата стават бавно в това отношение).

Надявам се да съм помогнала малко :)
Потребителски аватар
dari

Мнениеот dari » вт ное 01, 2011 7:06 pm

Здравей,Татяна :)

Много се радвам,че отдели време да ми отговориш,за което и много ти благодаря :P Мисля,че тази информация ще ми помогне доста,все пак,друго си е като някой ти даде съвет от първа ръка:)Ако има още някой,който може да... разкаже нещо повече за образованието там..трудно ли се взимат изпитите...какви са разходите за месец- за учебници,храна..а,и трудно ли се намира работа :roll:

Благодаря :) :)
Потребителски аватар
Tatyana
Регистриран: ср юли 13, 2011 12:09 pm

Мнениеот Tatyana » пон ное 21, 2011 2:54 am

Моля... аз още не съм имала изпити, предстоят сега Януари :) Зная, че за да си вземеш изпита успешно е необходима оценка 10 от 20.
Учебниците са скъпи.... от 60 евро нагоре... но са и доста обемни... 900-1200 страници :)) зависи и от специалността предполагам :)) Някои учебници ми даде временно да ги ползвам едно светло момиче - българка, която е учила същата специалност миналата година :) Много съм благодарна :) Другите учебници не мога да си ги позволя, но интернет много помага :) Оценките от изпитите ще покажат. Кофтито е, че тук всяка година един и същ учебник се преиздава (3-rd edition, 6-th edition и т.н. през годините) и най-вече упражненията рабръкват и сменят, и е трудно проследяването на материала, но все пак ... пак е вариант :geek:
Ахх за храната не съм се засичала колко ми излза на месец :oops:
Потребителски аватар
jupiler
Регистриран: нед ное 06, 2011 8:38 pm

Мнениеот jupiler » вт ное 22, 2011 9:09 am

здравей Tatyana пиши ми на лична,искам да те попитам нещо за ученето тук.мерси :)
Потребителски аватар
Мария
Регистриран: пет юли 15, 2011 8:11 am

Мнениеот Мария » вт ное 22, 2011 9:28 am

Аааа не :)

Какви са тези лични съобщения по тази интересна тема:)

Само раздразнихте любопитството на хората...

:lol:
Потребителски аватар
jupiler

Мнениеот jupiler » вт ное 22, 2011 2:07 pm

:D :D после ще споделим и с вас хаха пиши ит на лична ако искаш :lol:
Потребителски аватар
dari

Мнениеот dari » ср ное 23, 2011 8:51 pm

Привет отново Татяна :P

Много ти благодаря,че винаги си на среща и ми даваш подробна информация,която наистина ми е доста полезна :roll: Предстои ми да кандидатствам сега и живот и здраве.. ако ме приемат се очертава да замина сама,а и не познавам никого там... :? Така,че малко съм притеснена от това,но..надявам се всичко да бъде наред :D Този форум ми е от доста голяма полза ;)
Та...благодаря още един път за информацията ;)
Последна промяна от dari на нед ное 27, 2011 6:41 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
jupiler

Мнениеот jupiler » чет ное 24, 2011 10:59 am

няма да си сама има много бг тук,а и форума е затова да си помагаме.
Потребителски аватар
Lqlqlq
Регистриран: пет ное 25, 2011 6:52 pm

Мнениеот Lqlqlq » пет ное 25, 2011 7:14 pm

И аз да споделя... уча в ULB таксата беше около 850 евро. Учебниците ми излязоха 100 евро и са егати гадните тукмета, отделно дадох за материали 100€ + всеки път като имаме проекти купуваме материали и за тях (пак по 40-50€ на месец). Има изпит по френски за етранжерите - декемви и май (уж бил лесен не знам още, ако го вземеш дек. не ходиш май - 50 €). Прави си сметката.. :lol: Иначе е хубаво, няма нищо общо с България. Като цяло зависи много от специалността, но на мен ми е прекалено трудно и мисля да прекъсвам. Не искам да те плаша, то си зависи от човека, така че.. :))

Върни се в “Образование и Университети в Белгия”