Идеи за рецепти и ястия от Белгийската кухня

Тук можете да пишете по въпроси, за които не намирате друга категория.
Потребителски аватар
Bella
Регистриран: пон авг 01, 2011 4:43 pm

Идеи за рецепти и ястия от Белгийската кухня

Мнениеот Bella » чет авг 25, 2011 3:57 pm

Здравейте на всички,

Този уикенд очаквам гости от България и си мислех да сготвя нещо типично белгийско (извън пържените картофи), което да се хареса на гостите ми. Да си призная не знам никакви типично белгийски гозби и си мислех че може форумът да ми помогне с идеи.

Ако знаете някоя рецепта на гозба, която сте пробвали и ви харесвамоля споделете моля ви.

Мерси и поздрави!

Потребителски аватар
dara
Регистриран: вт юли 05, 2011 4:27 pm

Re: Идеи за рецепти и ястия от Белгийската кухня

Мнениеот dara » чет авг 25, 2011 5:38 pm

В началото аз бях много заинтригувана от тукашната кухня.Това ястие ми го каза учителката ми която ми преподаваше трето ниво- една чаровна и много готина млада белгийка.Това било типична белгийска манджа по нейните думи:)
Нужни са:
4 пилешки плешки
около 400 гр. лук, нарязан на ситно
2 малки дафинови листа
2-3 зърна бахар
1 ч.ч. пилешки бульон ( или телешки), горещ
1 ч.ч. тъмна бира (аз използвах светла)
2 ч.л. кафява захар (или бяла)
1 пълна ч.л. горчица
сол
черен пипер
ситно нарязан пресен магданоз
2-3 с.л. зехтин(олио)

Поръсвате измитите и подсушените пилешки плешки със сол и черен пипер от всички страни. Загрявате зехтина(олиото) в голям дълбок тиган. Слагате плешките в тигана и запържвате от двете страни до златисто .
Извадете месото и поставяте на топло.
Добавете нарязания лук в тигана, добавяте 2 ч.л. захар и оставяте да се задушава като от време навреме разбърквате.Така докато лука започне да се карамелизира по краищата.
Отново слагаме плешките в тигана като ги поставите с кожата надолу.
Залеивате с бирата и бульона в който се разтворили горчицата. Добавяте 2 малки дафинови листа и 2-3 цели зърна бахар. Покривате тигана с капак, оставяте да заври и намалете котлона. Задушавайте около 10-на минути и след това махате капака.
Така на слаб огън още около 30 минути(или докато е напълно готово) като периодично обръщате месото. Сосът трябва да поизври и да се сгъсти. Може да се сервира с варени картофи, ориз поръсено със ситно нарязан пресен
магданоз.
Аз опитах и както е по рецептата и както съм посочила със заместители.Истината е, че по рецепта е най -вкусно.Опитах и със свинско пак се получава добре /само го нарязах на парченца като хапки/, получава се и с телешко :) Пробвах с всичко :)
Добър апетит :)
Потребителски аватар
dara

Мнениеот dara » чет авг 25, 2011 5:48 pm

Ето една супа, която ми я каза пак една тукашна дама.В първия момент вероятно ще е стряскащо с оглед на продуктите, но уверявам ви много е вкусна.Аз всичко слагам на око.Та ето я рецептата:
Във вряща тенджера пълна с вода слагаме:
Тиква /не тиквичка/ разязана на кубчета, от тези мъничките или резен от големите оранжеви.
Праз пак нарязан не много да дребно , но не и на "басамаци"
Морков нарязан пак не на много едро
дивесил
къри /аз слагам обаче индийско, че в къщи не се яде пикантно/
сол /аз слагам зеленчуков бульон/
Когато са готови продуктите, слагате и един обелен банан.Варите още 3 до 4 минути.Сваляте и пасирате.Може да се пие /както го правят тук/, но аз прибавям крутончета.
Потребителски аватар
dara

Мнениеот dara » чет авг 25, 2011 6:04 pm

Тук забелязах още от началото, че доста готвят с тиква.В Бг аз я свързвах по- скоро с десертите.От както сме тук обаче има няколко рецепти които са станали любими в къщи и са именно с тиква в солен вариант обаче.
Тиквени кюфтенца
Продукти
250 гр тиква
100 гр ориз
60 гр лук кромид стар
1 бр. яйца
100 гр галета
Аз добавям и ситно нарязан колбас /обикновено шунка или нещо пушенко, но без да има мазно/.Това се налага защото моята половинка е от типа вегетарианци които ядат само зеленчуци които растат на кокал :) и трябва да има месо на масата.

Изчистете парчетата тиква и ги сварявате в подсолена вода
Изцеждате и пасирате тиквата.
Отделно сварете ориза, изцеждате и прибавяте към сварената тиква.
После прибавете запръжка от настъргания лук, сол и червен пипер на вкус и жълтъка на яйцето.
Тук аз прибавям и нарязаната на малки кубчета шунка /обикновено я купувам нарязана/
От получената смес оформете кюфтенца и ги оваляйте в разбития белтък и галетата
Пържете ги в дълбока тенджера или тиган с повече мазнина.
Много е важно да е повечко мазнината, за да не се разпаднат кюфтенцата.
Потребителски аватар
dara

Мнениеот dara » чет авг 25, 2011 6:08 pm

Ето един готварски сайт.Ако се поровиш може да ти допадне нещо.Аз като се затруднявам си ги превеждам с гугъл хром :) Сайта е холандски, но на мен ми го посочи една белгийка.
http://www.jumbosupermarkten.nl/Homepag ... der=1&by=1
Потребителски аватар
Bella

Мнениеот Bella » пет авг 26, 2011 12:38 pm

Здравей Дара,

Много сам благодарна и рецептите са много хубави. Лично мисля да пробвам първата ти рецепта. Тя ми падна на сърцето:)

Ако стене хубаво ще го снимам и ще пратя творението ми:)

Ето аз какво успях да издиря като местни специалитети:

Гентска водна яхния (Gentse Waterzooi).

Съставки:
500 гр.риба (щука, шаран, или костур)
80 гр. масло
500 ml рибен бульон
1 стрък праз
2 моркова
2 картофа
250 ml сметана
3 бр. дафинови листа
Чер пипер (на зърна)
1 яйчен жълтък
Сол

Приготвяне и сервиране:Праз лукът и морковите се нарязват "жулиен". Картофите се обелват и се нарязват на 2 см. кубчета. Маслото се нагрява в тиган и зеленчуците, заедно с дафиновите листа и черният пипер се сотират 5 - 7 мин., добавя се бульонът и се изчаква да заври. Добавя се рибата и се оставя да къкри около 10 мин. След това рибата се изважда и се нарязва на едри парчета. Към яйчния жълтък се добавя 30 ml булъон, като се бърка. Добавя се и сметаната, след което заедно се добавят в тенджерата. Поддържа се температура на границата на завирането, добавя се отново рибата и останалите подправки. Сервира се в купички.
Потребителски аватар
Bella

Мнениеот Bella » пет авг 26, 2011 12:41 pm

Ето и още една ако не си опитвала нещо такова:

Задушено по фламандски (Vlaamse stoofpot).

Съставки за 6 порции:
250 гр. говеждо
250 гр. агнешко
1 свински джолан
1 свинско ухо
1 свинска опашка
3 моркова
1 стрък целина
1 стрък праз
2 глави лук
2 глави ряпа
20 бр. брюкселско зеле
1/2 зелка
8 картофа
Чер пипер
Сол
1 вр. Магданоз
4 дафинови листа
Масло

Приготвяне и сервиране:

Нарязват се средно ситно целината, празът, лукът, морковите и ряпата. Зелето се нарязва на тънки резени, а картофите на големи парчета.Лукът се запържва в малко масло в голям дълбок тиган.Добавя се месото и се долива вода, така че да го покрие. Овкусява се със сол и чер пипер, добавят се магданозът и дафиновите листа и се слага да заври. Оставя се да ври около 30 мин., като се отпенва ако е необходимо. Добавят се и останалите зеленчуци без картофите и се оставя да ври на бавен огън около 90 мин. След това се добавят картофите и се оставя още 45 мин. Ако е необходимо се овкусява допълнително. Сервира се горещо в дълбоки купи.

Поздрави и да ни е вкусно!
Потребителски аватар
tim
Регистриран: нед юли 03, 2011 10:39 am

Мнениеот tim » съб авг 27, 2011 12:36 pm

А има ли типично белгийски (фламандски и валонски) десертни ястия, които може да се приготвят в домашни условия?
Потребителски аватар
vanessavan
Регистриран: пон сеп 05, 2011 8:15 pm

Мнениеот vanessavan » пон сеп 05, 2011 9:10 pm

Едно от любимите ми ястия Белгия е "Vol au vent" с фрит. Може да се намери рецептата в интернет. Друго популярно ястие е "Chicon au gratin" и разбира се "Scampi à l'ail".
Потребителски аватар
go7in
Регистриран: пет окт 14, 2011 1:34 pm

Мнениеот go7in » пет окт 14, 2011 1:58 pm

Завършил сам Училище за специализирани готвачи ( Белгийска кухня) рецептите ви са минали само покрай оригиналните рецепти!! липсват 99 работи!!
Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят.

Върни се в “Общ форум”