Къде, как и на кой се плаща TVA при покупка през ибей ?

Тук можете да пишете по въпроси, за които не намирате друга категория.
Потребителски аватар
Spawn
Регистриран: пет апр 27, 2012 8:45 am

Къде, как и на кой се плаща TVA при покупка през ибей ?

Мнениеот Spawn » съб ное 10, 2012 6:01 pm

Интересувам се дали има някой тук на който му се е налагалода освобождава от митница закупена стока извън ЕС ?
Случая ми е че си поръчах от ибей един таблет и след дълго чакане получих писмо че пакета е задържан за да се плати мито. Пише че им трябват еди какви си документи и информация но не ми стана ясно това писмо трябва да им го върна или да им го пратя на имейла или трябва да отида някъде ?
Та ако някой е минал по този път да напише кое как става, ако няма аз след като се преборя ще напиша тук. Вярвам, че ще е полезно.

Потребителски аватар
kastelo
Регистриран: нед ное 27, 2011 8:45 pm

Re: Къде, как и на кой се плаща TVA при покупка през ибей ?

Мнениеот kastelo » пон ное 12, 2012 1:38 pm

Доколкото знам, трябва да отидеш в пощенския клон на твоя район. Пакетът би трябвало да е там и на място да си платиш допълнителните такси. За допълнителни документи не съм чувал.

Може да видиш кой е твоят пощенски клон на сайта на bpost.be с търсене по пощенски код.
Потребителски аватар
Spawn

Мнениеот Spawn » пет ное 16, 2012 11:49 am

Значи процедурата е следната:

1. Поръчваш нещо от и-нет.
2. Плащаш (в моя случай с paypal).
3. Чакаш ... доста (в моя случай 3 седмици).
4. Получаваш писмо че има пакет който трябва да освободиш от митницата. Попълваш полетата които са оставили празни в същото писмо, информация която им е нужна.
5. Разпечатваш си плащането към продавача (в моя случай от paypal).
6. Пращаш им обратно писмото с разпечатаното плащане или им го пращаш на e-mail който присъства някъде из писмото.
7. Пак чакаш ... около седмица.
8. Звънят ти на вратата с пакета и ти казват че дължиш еди колко си евро и естествено ти ги нямаш в кеш в момента а те с карти не работят.
7.1. Чакаш отново... около ден два и с паричките отиваш в твоя пощенски клон за да се разплатиш и вземеш пакета.

Никак не е весело, даже съжалих че не го поръчах до България където данъка щеше да доста по- малко от колкото тук + щеше да пристигне доста по- бързо дори и с транспортирането му до тук.
Забравих да напиша, че това е когато получавате нещата по нормална поща а не MMS или DHL, не че тогава ще избегнете плащането на данъка.
Потребителски аватар
kastelo
Регистриран: нед ное 27, 2011 8:45 pm

Мнениеот kastelo » пет ное 23, 2012 10:32 am

Благодаря, че ъпдейтна темата с крайния резултат! Това ми реши дилемата дали да поръчвам нещо от САЩ :|

Но и в БГ може да си имаш главоболия с митницата, ходил съм няколко пъти и процедурата по гишетата е безумна. Та решението е - търсиш същото в страна от ЕС. :roll:
Потребителски аватар
Spawn

Мнениеот Spawn » пет ное 23, 2012 4:44 pm

В България вариант до някъде е покупката да е адресирана до град в провинцията, там нещата не ги гледат много много дали са за облагане с данък или не.

Върни се в “Общ форум”