Геодезисти в Белгия

Подфорум за въпроси и коментари свързани с работната среда в Белгия, как се подава данъчна декларация и други.
Потребителски аватар
sunshine
Регистриран: пон мар 25, 2013 12:21 am

Геодезисти в Белгия

Мнениеот sunshine » съб апр 06, 2013 3:29 pm

Здравейте!

Интересно ми е дали има колеги геодезисти, дошли да работят в Белгия!
Много бих се радвала да обменим информация, опит и дори мнение отностно ситуацията в нашия бранш в България и Белгия!

Поздрави :)

Потребителски аватар
Spawn
Регистриран: пет апр 27, 2012 8:45 am

Re: Геодезисти в Белгия

Мнениеот Spawn » съб апр 06, 2013 3:59 pm

Има геодезисти в Белгия, виждал съм ги да се щурят по улиците и да играят ритуалния танц около триногата ... :mrgreen:
А ако питаш за български геодезисти, да има един тук безработен :) Аз също бих искал да науча повече детайли около работата им тук но за сега информацията която имам е доста оскъдна.
За измервания с GPS използват WGS 84 (според моите проучвания) но не знам каква координатна система използват при традиционните измервания както и коя проекция на геоида ползват за изравнение. Имам няколко програмки от разни ентусиасти местни но не съм се задълбавал да ги разучавам (друго си е да знаеш на Т-план-а и кътните зъби).
За графичните програми ползват Autocad и Covadis, може да има и други но не съм запознат.
Всъщтност се оказва че знам повече за това какво и как ползват във Франция от колкото тук ;)

П.П.
Изключително много се радвам че има още един колега геодезист тук в Белгия.
Потребителски аватар
sunshine

Мнениеот sunshine » съб апр 06, 2013 4:44 pm

Здравей Spawn,

Аз от скоро съм в Белгия с моя приятел, също колега. Моите впечатления са, че тук хората работят със страхотна техника-тотални станции, GPS, лазерни скенери... В началото говорих с белгийски геодезист да ми обясни какви координатни системи ползват тук и той ми каза: референтен елипсоид на Хейфорд, координатна система Ламберт 72 и използват ортометрични височини. С този човек не можахме само да се разберем за изравнението, което правят. В повечето случаи те използват направо изчислените координати от тоталната станция /например Trimble/ без изравнение??
Ти ВИАС ли си завършил или техникум? Търсиш ли си работа по специалността?

Поздрави, :)
Потребителски аватар
Spawn

Мнениеот Spawn » съб апр 06, 2013 9:18 pm

Завършил съм ВИАС и доста време съм работил в Геокад93 (геодезическия макдонълдс :o ). Възможно е да се познаваме дори ...
Във Франция също са на Ламберт 72 и ползват ортометрични височини. Там не знам как изравняват но го правят само че не ми показаха. Малко бяха изненадани че мерим полигон при две положения на тръбата...
Към момента не си търся работа тъй като уча френски но като гледам обявите за работа за геодезисти болшинството изискват фламандски език та не знам аз къде съм тръгнал.
Тук времето ще е предизвикателство за един геодезист но ако не ти пука достатъчно мисля че ще се свикне с тъпото време.
Сетих се че бях виждал колега геодезист да мери с роботизирана тотална станция, смелчага.
Потребителски аватар
sunshine

Мнениеот sunshine » нед апр 07, 2013 9:53 am

Аз, от както дойдох в Белгия и видях какви са преобладаващите температури, станах любител на дистанционните методи :)
Един полицай ми каза, че за да работиш в Белгия, трябва да знаеш задължително поне един от трите им официални езика. Само с английски е трудно. Аз също уча език - холандски. Изкарах първо ниво, но не е достатъчно и сега уча второ ниво. Важното е, че поне ми харесва този език, допада ми и според мен не е толкова труден.

Поздрави, :)
Последна промяна от sunshine на ср яну 08, 2014 2:03 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Spawn

Мнениеот Spawn » пон апр 08, 2013 10:38 pm

Милуш се справя момчето макар че вече не е момче :lol: но има и с какво друго да се похвали в сферата на геодезията.
Вие в кой град сте се установили ?
Ето един сайт за конвертиране на координати ползвани от колегите тук: http://zoologie.umh.ac.be/tc/default.aspx
Иначе на тази фирма съм и хвърлил око: http://www.tensen-huon.be/
Потребителски аватар
bolofet
Регистриран: нед авг 10, 2014 5:39 pm

Мнениеот bolofet » нед авг 10, 2014 6:03 pm

Здравейте, прочетох написаното в темата и искам да попитам, как стоят нещата за работа там, геодезист съм имам стаж почти 10, и искам да работя в Белгия. Има ли фирми които търсят геодезисти, как мога да се свържа с тях?
Благодаря предварително :)
Потребителски аватар
Spawn

Мнениеот Spawn » нед сеп 07, 2014 10:06 pm

За сега май удряме на камък само ...

Върни се в “Работа, данъци и осигуровки”