Има ли много българи които работят ИТ (IT) в Белгия?

Подфорум за въпроси и коментари свързани с работната среда в Белгия, как се подава данъчна декларация и други.
Потребителски аватар
Tigra
Регистриран: пон юли 30, 2012 1:14 pm

Re: Има ли много българи които работят ИТ (IT) в Белгия?

Мнениеот Tigra » пон юли 30, 2012 1:20 pm

Здравейте! и аз се опитвам да си приравня дипломите и писах по и-мейл на Френската общност. те ми отговориха, че искат куп неща - пълната програма по години от следването и описание по всеки предмет на френски, копие от дипломните ми работи, резюме на френски на дипломните ми работи и т.н. И разбира се, черешката на тортата - 200 евро. Незнам дали си заслужава всичкото това упражнение, тъй като не съм в Белгия все още, а в БГ. Някой, който живее в Белгия, може ли да ми каже дали си заслужава да правя всичко това, или само с преведена на френски и легализирана с апостил в Мвнр диплома ще е достатъчно, като за начало? Мерси :)

Потребителски аватар
Spawn
Регистриран: пет апр 27, 2012 8:45 am

Мнениеот Spawn » пон юли 30, 2012 9:19 pm

Някой беше описал начина на приравняване на нашите дипломи към тукашните но последния път когато се опитах да я намеря не успях. Спомням си че изискванията са различни в зависимост дали си магистър или бакълавар като за магистър искаха всичките тези неща но нищо не се споменаваше за 200 евро (поне аз не помня). Това е което си спомням, ако имаш време потърси я тази тема. Успех.
Потребителски аватар
dara
Регистриран: вт юли 05, 2011 4:27 pm

Мнениеот dara » ср авг 01, 2012 2:49 pm

Някой беше описал начина на приравняване на нашите дипломи към тукашните но последния път когато се опитах да я намеря не успях. Спомням си че изискванията са различни в зависимост дали си магистър или бакълавар като за магистър искаха всичките тези неща но нищо не се споменаваше за 200 евро (поне аз не помня). Това е което си спомням, ако имаш време потърси я тази тема. Успех.
Това за което питаш е на първата страница на тази тема.Аз бях писала и на мен ми искат , не 200 , а 300 евро + 50 лева за печат на въпросната програма.За приравняването от белгийска страна не ми искаха пари, споменатите суми ми ги искат от СУ...
Потребителски аватар
nadiaeuro
Регистриран: ср юли 27, 2011 10:53 am

Мнениеот nadiaeuro » пет ное 23, 2012 2:42 pm

Доста неща са се променили относно приравняването на дипломите. Вече не поемат разходите за превод на дипломата, освен ако доходите на семейството не са под някаква много ниска граница.
В момента се занимавам с това. Трябва да представя за приравняване на магистърска диплома официалната учебна програма по специалността ми, но от моя университет СА Свищов, казват, че сама трябва да търся учителите, за да ми дадат тази информация, да комплектовам нещата, да платя 150лв и те ще ми сложат печат. Което ми се струва някакъв абсурд! Това би трябвало да е информация, която имат в компютрите си все пак. Моята асистентка от Атлас ме посъветва сама да направя това описание в няколко изречения за всеки изучаван предмет и да го дам за превод. Но не знам дали ще бъде признато, дадено по този начин. Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем?
Потребителски аватар
gkgeorgiev
Регистриран: съб юли 16, 2011 10:35 pm

Мнениеот gkgeorgiev » нед ное 25, 2012 10:57 pm

В общи линии някой в предишните пост-ове е представил доста реално ИТ пазара в Белгия. Аз също съм ИТ в Брюксел. Отначало бях на трудов договор, но разбрах, че може да съм самонает и от година и нещо работя с моя фирма (ЕООД) (Което не повишава много повече доходите).
Нещата не са кой-знае колко по-добре от БГ от към заплати. Аз в момента работя като контрактор в ЕК и да си призная ми е писнало от идиотските им бюрокрации и вече търся нещо в частния сектор. Данъците тук са големи, таксите за счетоводители също, месечните битови разходи - много по-високи от София.

Въпрос на приоритети е когато човек се замисля да смени БГ с БЕ, според мен (поне в ИТ сектора).
Потребителски аватар
dara
Регистриран: вт юли 05, 2011 4:27 pm

Мнениеот dara » пон ное 26, 2012 12:07 pm

Доста неща са се променили относно приравняването на дипломите. Вече не поемат разходите за превод на дипломата, освен ако доходите на семейството не са под някаква много ниска граница.
В момента се занимавам с това. Трябва да представя за приравняване на магистърска диплома официалната учебна програма по специалността ми, но от моя университет СА Свищов, казват, че сама трябва да търся учителите, за да ми дадат тази информация, да комплектовам нещата, да платя 150лв и те ще ми сложат печат. Което ми се струва някакъв абсурд! Това би трябвало да е информация, която имат в компютрите си все пак. Моята асистентка от Атлас ме посъветва сама да направя това описание в няколко изречения за всеки изучаван предмет и да го дам за превод. Но не знам дали ще бъде признато, дадено по този начин. Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем?
Това в кой град е?
Питам защото преди около две седмици една позната занесе в Инбурхеринга дипломата си и нямаше проблем.В смисъл не и взеха пари.Мисля си, че вероятно това зависи от големината от общината, защото една от съкурсистките ми която живее в Завентем също получи отказ за да и преведат дипломата безплатно и се наложи да ходи до Брюксел там да търси преводач ( само уточнявам втория случай говоря за румънка, а не за българка).
Но е твърде възможно това трайно да се наложи и не би ме учудило честно казано.
nadiaeuro мислех си, че ако имаш познат със същата или сходна специалност и съответно той има извадена такава програма (но от друг университет) може просто да "препишеш" или нагодиш към твоя учебен план и само да ти го подпечатат от СА.
Потребителски аватар
blue3yed
Регистриран: пон ное 26, 2012 12:30 pm

Мнениеот blue3yed » пон ное 26, 2012 12:46 pm

Здравейте,

Предварително се извинявам ако допусна някаква грешка понеже съм нов във форума и първата тема която погледнах е тази. Новопристигнал съм в Гент и преди месец се дипломирах но дипломата ми още не е връчена от университета. Завърших телекомуникационни системи и карах Cisco академия но не се явих за международ сертификат тъй като татко ме накара да дойда колкото се може по скоро за да почна работа и накрая нищо не се получи с работата. Та въпроса ми е намира ли се работа по мойта специалност в околността на Гент? Английския ми е на напреднало ниво не съм хептен на никакво ниво, недостатъка ми е говоримия английски иначе писмения си го знам на средно ниво и не се затруднявам много. Сега ми предстои да почна да изучавам фламански.
Благодаря Ви предварително!
Потребителски аватар
nadiaeuro
Регистриран: ср юли 27, 2011 10:53 am

Мнениеот nadiaeuro » пон ное 26, 2012 1:12 pm

Това в кой град е?
Питам защото преди около две седмици една позната занесе в Инбурхеринга дипломата си и нямаше проблем.В смисъл не и взеха пари.Мисля си, че вероятно това зависи от големината от общината, защото една от съкурсистките ми която живее в Завентем също получи отказ за да и преведат дипломата безплатно и се наложи да ходи до Брюксел там да търси преводач ( само уточнявам втория случай говоря за румънка, а не за българка).
Но е твърде възможно това трайно да се наложи и не би ме учудило честно казано.
nadiaeuro мислех си, че ако имаш познат със същата или сходна специалност и съответно той има извадена такава програма (но от друг университет) може просто да "препишеш" или нагодиш към твоя учебен план и само да ти го подпечатат от СА.
Аз съм в Антверпен. Явно всяка губерния си е за себе си. За съжаление нямам такива познати, даже чрез фейсбука търсих хора, познаващи студенти в моята специалност, но без резултат. За информация само, счетоводител съм и дипломите ми са в тази област.
Потребителски аватар
gkgeorgiev
Регистриран: съб юли 16, 2011 10:35 pm

Мнениеот gkgeorgiev » пон ное 26, 2012 1:43 pm

Dami, pls, syzdaite nova tema. Tazi se prevyrna v totalen offtopic. Neka pazim malko red vyv foruma, taka 6te e po-polezen za vsi4ki.
Дами, моля създайте нова тема .Тази се превърна в тотален офтопик.Нека пазим малко ред във форума, така ще е по-полезен за всички.
Последна промяна от dara на пон ное 26, 2012 6:15 pm, променено общо 1 път.
Причина: Латиница

Върни се в “Работа, данъци и осигуровки”