Има ли много българи които работят ИТ (IT) в Белгия?

Подфорум за въпроси и коментари свързани с работната среда в Белгия, как се подава данъчна декларация и други.
Потребителски аватар
nerd
Регистриран: пон юли 18, 2011 9:11 am

Има ли много българи които работят ИТ (IT) в Белгия?

Мнениеот nerd » пон юли 18, 2011 9:15 am

Здравейте,

Има ли българи които се занимават с ИТ в Белгия.

И ако има нека споделят как са условията и дали си заслужават заплатите?

Кои са големите фирми които си струва да се атакуват за работа?

Мерси!

Потребителски аватар
didico
Регистриран: нед юли 17, 2011 7:41 am

Re: Има ли много българи които работят ИТ (IT) в Белгия?

Мнениеот didico » пон юли 18, 2011 11:30 am

Здр.да ти кажа честно аз попитах подобно нещо,но забелязвам че в този форум за работа не се говори.всичко друго не не и за работа.не знам защо.всъшност предполагам.но в редица други пишат и за Велокобритания и за други страни само тук не намирам нищо.
Потребителски аватар
dara
Регистриран: вт юли 05, 2011 4:27 pm

Мнениеот dara » пон юли 18, 2011 11:53 am

Здр.да ти кажа честно аз попитах подобно нещо,но забелязвам че в този форум за работа не се говори.всичко друго не не и за работа.не знам защо.всъшност предполагам.но в редица други пишат и за Велокобритания и за други страни само тук не намирам нищо.
Ми нормално е , смятам аз :D Този форум е нов /ако не се лъжа от началото на юли месец е :D /, напълно е възможно да няма все още хора с подобна професия или въобще работещи в тази сфера.Затова вероятно и няма отговори за въпросите за работа.Аз не бих дала някаква информация просто защото нямам познания в тази сфера, а да пиша нещо /просто ей така - да се намирам на работа/ мисля, че не би било коректно , но и просто нагло.Все пак когато дадеш дадено инфо трябва да е актуално и да си сигурен в казаното.В противен случай се подвежда четящия/ите и се получават грешки.
Нужно е да има повече хора пишещи тук, да има по- голяма активност и тогава съответно ще има и повече информация.
За протокола да спомена, аз лично поне не познавам кой знае колко образовани /говоря за хора с висше образование и такива които да са се реализирали адекватно тукашния стандарт/българи в Беглия.За района в който живея нямат и 15 човека /говоря за такива които познавам лично/. :D
Потребителски аватар
didico

Мнениеот didico » пон юли 18, 2011 1:55 pm

Напълно си права Dara,за това че не можеш да коментираш нещо в което не си сигурна на 100%.Аз обмислям от известно време идеята за работа в Белгия.Исках да сподели някой ако е възможно какви са началните стъпки за започване на работа т.н.Бих се радвала ако споделиш нещо.Благодаря.
Потребителски аватар
dara

Мнениеот dara » вт юли 19, 2011 10:34 am

didico, за съжаление няма никаква информация относно IT-тата.
Има обаче доста важна неща които трябва да имаш в предвид...
Първо пазара на труда в Беглия не е отворен напълно за българи.Само определени ресори са позволени за българи и румънци.Най-често това са неквалифицирани работни места, примерно работа в оранжериите за цветя, пакетаж на разни хранителни продукти, местни или плодове и зеленчуци.Разрешено е работата във фабриките за месо /тук вече се търсят работници които са с опит/ , за жените най- честата работа е чистене на къщи.
За да почнеш да работиш в различна сфера като образован човек, трябва да си приравниш дипломата.Това става за няколко месеца след подадени документи и проучване от тяхна страна.От министерството на образованието получаваш документ в който ясно е упоменато дали дипломата ти е еквивалентна към тукашните /тук има два вида бакалаври :shock: от хохескул и от университет/ дипломи и един друг в който се посочва като какъв може да работиш с въпросното си образование.
http://www.enic-naric.net/index.aspx?c=Belgium
това е линк към сайта на нарик.Те са инстинуцията занимаваща се с приравняването на дипломите.Там има всички посочени изискванията на холандски,френски и аглийски език и съответно за различните области Фландрия и Валония.
За магистърската степен става малко по-сложно.На мен ми се наложи да правя наколко пъти запитване до фламандското министерство за уточняване на документите.Това се наложи защото е посочено /при нужните документи/ "пълна програма".В Бг пълните програми са няколко - , на дисциплините по учебен план и на темите по дисциплините по учебен план.Освен официалната учебна програма, описващи съдържанието на всеки курс, трябва да се представи и резюмето или рецензията от тезиса.За всички други неща които се изискват може да се прочете в линка който съм пуснала.
Решаваш в коя област искаш да живееш дали във Фландрия, Валония.Пускаш търсачка на съответния език /холандски и френски/ и виждаш наличието на работни места и изискванията.
http://content.jobat.be/nl/tag/ict/
Този линк тук ще ти даде информация за областта която те интересува.
http://content.jobat.be/nl/artikels/hoe ... t-een-iter
Тук най- отдолу има и посочени най- добре платените IT длъжности.За съжаление са на холандски и трябва да използваш гугъл хром, но и така пак може да получиш някаква представа:)
Дано съм ти била полезна и успех! :D
Потребителски аватар
didico

Мнениеот didico » ср юли 20, 2011 11:31 am

Здравей Dara,аз не се интересувам точно за Ит просефиите.Това го пита другия потребител.Аз съм учила в сферата на туризма.(Институт по Международен Туризъм).Порових се в доста форуми.Интересувах се за доста държави с цел имигриране.Дори бях решила да кандидатствам за Канада.Проблема е съм завършила семестриално и нямам диплома,и оттам ми падат точките.В такъв случай нищо не се признава и се учи наново.А дори и да се работи в тези пакетажни фабрики дали могат да се дадат документ след време?Мой братовчед работи в Антверпен в строителството.Но е нередовно плащането.И в случая хем не може да се регистрира,хем ако не му плащат тредовно не може да си търси правата.Малко става като омагьосан кръг.
Потребителски аватар
dara

Мнениеот dara » ср юли 20, 2011 1:02 pm

А дори и да се работи в тези пакетажни фабрики дали могат да се дадат документ след време?Мой братовчед работи в Антверпен в строителството.Но е нередовно плащането.И в случая хем не може да се регистрира,хем ако не му плащат тредовно не може да си търси правата.Малко става като омагьосан кръг.
Това може да стане, но бих казала много , много трудно.В пакетажните фабрики работа трудно се намира, защото най-често работата е лека и както казва един познат "някой трябва да умре, за да се освободи място" :( Имай в предвид, че за да работиш в тези фабрики трбява да знаеш холандски или турски /повечето от работодателите са турци/.
В момента положението тук е доста затегнато при издаването на документи.Ограничи се издаването на документи със статут зелфстанде /самоосигуряващ се/ защото така най-лесно и бързо се взимаше 5 годишна карта т.нар Е карта.Всичко ставаше в рамките на месец някъде.Лошото обаче е , че след взимането на такъв документ болшинство от хората отиват и се записват да взимат социални помощи.В това разбира се не се харесва на местното население и започнаха хайки.За два три месеца се депортираха много хора, доста от които с документи , но на социални помощи и трайно неработещи.През април се излъчи един филм по фламанската телевизия...и определено оказа изключително негативно влияние в- у отношението към българите.Въпросния филм ни показва в доста негативна светлина...имаеше и публикации в пресата...които са в същия ред на мисли като филма.
За да имигрираш някъде трябва да има кой да ти помогне в началато...Къде да се отседне да се ориентира човек първоначално в обстановката и т.н.А и работа най- добре се търси на място.
След като имаш такова образование вероятно знаеш добре английски, наблегни и на други езици ако знаеш, така ще си конкурентно способен.
Имай в предвид, че докато ти се легализира и превежда дипломата минава време и трябва да се работи нещо за да се преживява.Възможно е да работиш и да ходиш на училище за езика, защото добра и престижна работа е невъзможно да започнеш без да знаеш френски или холандски /в зависимост къде живееш Фландрия или Валония/.
В случая с братовчед ти , работодателя е този който трябва да помогне за документите.Съответно ако е арбайтер за разрешително за работа -арбайт карта В и карта за пребиваване за една година или със статут зелфстанде където се получава петгодишна Е карта.В първия случай работотодателя подава документите му за получаване на айбат карта и вече като е получена братовчед ти отива в общината и подава документи за временна едногодина карта.Във втория случай пак работотодателя подава документите в съответната институция , че въпросния човек притежава даден процент от фирмата и е самоосигуряващ се.Един вид като собственик, с документ за притежание на процентите се отива пак в общината и се подават докуменит вече за петгодишна карта за пребиваване.
Иначе братовчед ти може да се регистрира като временно пребиваващ с адресна регистрация /аз така правя с майка ми която ми идва на гости за месец, правя и адресна регистрация в общината, тя е за три месеца и дори да има хайка нищо не могат да и направят, тя е легално тук и има дата на регистрацията/.Лошото е , че е само за три месеца и когато изтече ставаш отново нелегално пребиваващ.След три месеца пак може да си направиш такава регистрация.
Потребителски аватар
jsus
Регистриран: пет юли 15, 2011 8:30 am

Мнениеот jsus » пет юли 22, 2011 10:22 am

Здравейте,

В Белгия има мн добре развит ИТ сектор и аз знам няколко българи които работят за ИТ компании.

Заплатите са относително тъй като тук се образуват на базата на мн бенефити. Да речем ти дават кола или купони за храна или ти плащат интернета и какво ли още не.

Мисля че за заплатите в сравнение с България не може да се прави, но сръвнение с Англия са по-ниски.

Тук има два типа ИТ фирми.

1) Едните са тясно свързани с дейността на Евро институциите и много често фирмата те изпраща да работиш в сградите на евро институциите. Тези фирми най-често са гръцки и заплатите са някак си прекарани през други държави за да се облекчи даначно ситуацията. Такава фирма мисля е EuroDynimics.

2) Месни фирми, 100 процена фламандски. Така че фламандския е много препорачителен. Фирмите са разположени между. Антверпен, Гент Брюксел и Лъовен. За тях съм чувал хубави неща и хубави заплати но е трудно да те вземат.

Питайте ако има други въпроси на които мога да дам някакъв полезен отговор!
Потребителски аватар
nadiaeuro
Регистриран: ср юли 27, 2011 10:53 am

Мнениеот nadiaeuro » ср юли 27, 2011 11:01 am

Здравейте,
Благодаря за интересната информация. Ще ви следя, тъй като в момента мъжът ми се опитва да вземе паспорт, на базата на издадена работна карта, но тъй като междувременно не се разбраха с работодателя, ще се опита да извади нова като самоосигуряващ се.
Тъй като ние ще се местим цялото семейство / с три деца сме/, ако минат три месеца от регистрацията и все още нямаме работни карти /или поне единия/ , и не сме кандидатствали за социални помощи, дали ще имаме проблем да си останем в Белгия, или и нас ще ни погнат. Това най-вече ме притеснява. В БГ работя като счетоводител, и тук се надявам някаква подобна работа да намеря, но все пак ще мине доста време докато науча фламандски и техните закони. А пък ако ми искат и приравняване на дипломата, ще отнеме още повече време.
Хубав ден!
Потребителски аватар
dara

Мнениеот dara » чет юли 28, 2011 3:11 pm

За приравняването на дипломите си права, затова веднага щом вземете документ отиди в INBURGERING и се запиши.Запиши се за цялостен инбурхеринг курс.Това включва да ти се назначи соц .асистент който да се занимава с теб, както и езиков курс и такъв интеграционен.На курса по интеграция те учат какви са ти правата и задълженията тук като постоянно пребиваващ.Трябва да носиш дипломите си с теб, социалния ти асистент ще задвижи нещата и от там ще ти преведат дипломите без да плащаш /на мен в Бг за три дипломи без тази за средно образование ми искаха по 160 лева на диплома преди 2год. сега не смея да мисля колко са се вдигнали/.Когато са ти готови дипломите ти се обаждат и ти връщат вече преведените дипломи.Взимаш ги и отиваш в съда, там стоят 2 дни докато легализират копията.Връщат ти ги и отново се дават на соц.асистент.Заедно с него попълвате едни документи и той задвиждва нещата нататък.След месеци ти се обаждат вече с отговора, дали дипломите ти отговарят или не на тукашните изисквания./по-горе съм писала подробно и за допълнителните изисквания за магистърската диплома/.
На мен цялата тази процедура ми отне около 10 месеца.
Започни да учиш езика още от Бг .Знаенето на думи никога не е във вреда.
http://www.taalklas.nl/ това е много добро за начинаещи, дори моята 6 годишна дъщеря се справя много добре с него, като изключим упражненията с писане.
Има интензивни езикови курсове към инбурхеринга където едно ниво се взима за 2 месеца.Значи за една учебна година могат да се вземат по 4 нива.За добре работа с образование искат поне 6-то ниво /за да може да говориш много добре да четеш нормативни документи и т.н/.
За другите неща които питаш не мога да ти кажа нищо конкретно.Всичко е строго субективно и зависи от стечението на обстоятелствата.

Върни се в “Работа, данъци и осигуровки”