Права на българите

Подфорум за въпроси и коментари свързани с работната среда в Белгия, как се подава данъчна декларация и други.
Потребителски аватар
sisley
Регистриран: съб ное 19, 2011 8:33 pm

Права на българите

Мнениеот sisley » съб ное 19, 2011 8:35 pm

Здравейте,има ли някои информация кога в Белгия ще отворят пазарът на труда за българи и романци.Има ли вероятност това да стане в началотона идната година

Потребителски аватар
Tatyana
Регистриран: ср юли 13, 2011 12:09 pm

Re: Права на българите

Мнениеот Tatyana » пон ное 21, 2011 3:00 am

"Европейският парламент прие на сесията си в Страсбург резолюция, с която подкрепи пълното отваряне на трудовия пазар в ЕС от януари 2012 г. за граждани на България и на Румъния, предаде БТА."

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=797846

Да се надяваме дотогава да не се обърка нещо :)

Любов и светлина,
Татяна
Потребителски аватар
go7in
Регистриран: пет окт 14, 2011 1:34 pm

Мнениеот go7in » вт ное 22, 2011 2:51 pm

този договор го чувам от 2009-та!
Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят.
Потребителски аватар
zoi
Регистриран: чет окт 13, 2011 9:13 am

Мнениеот zoi » ср ное 23, 2011 12:47 pm

Дано новата година ни донесе поне това!
Потребителски аватар
Tatyana
Регистриран: ср юли 13, 2011 12:09 pm

Мнениеот Tatyana » пет дек 02, 2011 7:15 pm

Ахххх днес ходих да си взема студентското разрешително за работа от кварталната община в Брюксел. За съжаление, при въпрос от мен дали се предвижда след месец (2012) да паднат ограниченията... отговорът на служителя беше, че ги удължават с 2 години :roll:

Не успях да намеря подобна новина в нета, за съжаление.... само положителната намирам :!:

А и официалната : http://ec.europa.eu/youreurope/citizens ... dex_en.htm
Потребителски аватар
Pacokosmos
Регистриран: ср дек 14, 2011 6:23 pm

Мнениеот Pacokosmos » ср дек 14, 2011 6:41 pm

По последни данни поне на медиите в България, от 1 януари 2012, българите ще могат да работят свободно в Белгия.
Потребителски аватар
milen40
Регистриран: чет дек 15, 2011 9:04 pm

Мнениеот milen40 » чет дек 15, 2011 9:24 pm

Някакви новини по въпроса някой знае ли? На 2 места в сайта на Еврокомисията пише 2 различни неща : до края на 2011 или 2013.
Шашнат съм , че и в Белгия нищо не се знае като в БГ - питах ACTIRIS, но отговор няма?!

Надявам се някой да тук да има опит с това, и с работа като контрактор в Белгия.

Времето да реша дали да подпиша договор е след дни, а за месец не успях да намеря никаква точна информация нито за разрешение за работа , нито за условия за временна работа като самоосигуряващ се , нито къде и колко данъци+осигуровки да плащам.

За да е законно се обърнах към пейрол компания, но те искат 1000 евро само за разрешение за работа - като казват че Белгийското правителство още не е решило да премахне ограниченичта за Българи.

Освен това в договорите се измъкват от всякаква отговорност ако не са ми изчислили/платили правилно данъците и осигуровките, въпреки че се плаща точно за това по 6К на година. След като видях по форумите оплаквания за закъснения, неплащане и проблеми с данъците с различи пейрол компании съвсем се отказах да подписвам докато не намеря мнение от някой Българин, да препоръча пейрол компания или счетоводител/данъчен съветник.

Надявам се да има отговор скоро и като и аз придобия опит да помогна на други сънародници - хубаво е че има такъв форум да се подържат българите в Белгия - дано да става по често ;)
Потребителски аватар
bokiko
Регистриран: ср дек 21, 2011 1:01 pm

Мнениеот bokiko » ср дек 21, 2011 1:22 pm

Социалните измами затварят пазара на труда за българите...Въпреки че мнозина очакваха обратното, едно от първите решения на новоназначения премиер Елио ди Рупо бе да удължи забраната за българи и румънци до края на 2013 г.Така българи и румънци ще могат да се възползват от пълната свобода на движението за работниците едва от януари 2014 г.,седем години след присъединяването им към ЕС. http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4407731
Потребителски аватар
milen40
Регистриран: чет дек 15, 2011 9:04 pm

Мнениеот milen40 » ср дек 21, 2011 2:10 pm

Това ме разочарова още вчера. И най-дразнещото, че обвиняват Българите пак в измами, заради някаква изсмукана от пръстите причина да ни дискриминират, която им е нужна за да оправдаят продължаването на срока.

Аз изобщо не виждам значителна връзка, между разрешение за работа ( като работник) и измами като собственик на фирма/работодател. Ако е имало случаи на измама, то надали те са значителни - поради разходите и разправиите за Белгийска фирма и назначенията. Това няма да тръгне да го прави някой, който иска да работи там понеже в България е беден работник/нископлатен специалист . А само на тези работници им пречи режима на ограниченията.

Ако имам пари и знания да правя фирми в Белгия и такива измами, разреженията за работа няма да са ми голям проблем предполагам - подават се на кило и това е. А и решението на проблема е промени в тяхната система, която доста хора използват във времената на криза , а не в рязането на Българите. Понеже не вярвам, че ние сме единствения проблем за измамите. Просто могат да ни ограничат лесно като евтин популизъм и това е.

Сигурно ако бяха гърците обвинени щяха да съдят Белгия за национална обида, за дискриминация и за нарушенеи на всичките им права, както вече правиха - независимо, че обвиненията към тях бяха истина . Но понеже сме Българи, ние дори няма да се обадим. И затова ще продължат да ни мачкат.
Потребителски аватар
kastelo
Регистриран: нед ное 27, 2011 8:45 pm

Мнениеот kastelo » чет дек 22, 2011 1:51 pm

Не е "популизъм". Има една приказка - "каквото и да ти говорят, знай че става дума за пари".

Сега не им трябват честни и квалифицирани работници, в момент, в който техните образовани работници имат затруднения да си намерят добре платена работа. Продължават да им трябват нелегални черноработници за нискоквалифицирана работа... а за хората, готови да вършат такава работа, такива подробности като Шенген и разрешителни за работа не са пречка.

Аз вече имам съмнения, че и след 2 години всички ще отворят пазара. Има клауза, според която при заплаха за трудовия си пазар, дадена държава може да продължи ограниченията - справка - испанското ограничение за румънци от тази година.

Та така... "всички са равни, някои са по-равни" :)

Върни се в “Работа, данъци и осигуровки”