Какви са начините да си наемем квартира в Белгия

Мястото за Вашите малки обяви - търся, продавам, предлагам, подарявам и други.
Потребителски аватар
elafos7010
Регистриран: съб ное 08, 2014 5:54 pm

Какви са начините да си наемем квартира в Белгия

Мнениеот elafos7010 » пон ное 17, 2014 8:40 am

Моля някой ако има представа как става да предложи нещо.

Потребителски аватар
rosenb
Регистриран: пон мар 04, 2013 5:27 pm

Re: Какви са начините да си наемем квартира в Белгия

Мнениеот rosenb » вт ное 18, 2014 11:30 am

Много зависи къде, какво, до колко пари търсиш, а и за колко време. Най-разумният (според мен) начин е да обикаляш квартала/кварталите които си харесал и да гледаш за обяви по входовете (масови са). Ако те уреждат условията - звъниш. С агенции и по интернет нещата са по-трудни, по-бавни а и по-скъпи. На различни мста може д се намери и информация за съквартиранти, но пак зависи точно какво ти трябва. Мисля, че в българските магазини тук в Брюксел имаше табло с обяви.
Потребителски аватар
elafos7010

Мнениеот elafos7010 » ср ное 19, 2014 7:41 am

Много благодаря за вашия отговор.Ние (мъж и жена) бихме искали да потърсим квартира в Лиеж но не знаем има ли къде да се отседне временно освен хотелите които се препопоръчват по интернет и например имали някакви хостели които биха били по евтини.Четем по форумите че квартира се наема за не по-малко от 1 година и ако я наемеш а след това си намериш работа твърде далеч,не можеш да се преместиш другаде ли? А също разбирам че не можеш да започнеш работа без адресна регистрация.Това ми е една голяма неяснота и ако някой има времето и желанието да обясни по детайлно бихме му били много благодарни.
Потребителски аватар
rosenb
Регистриран: пон мар 04, 2013 5:27 pm

Мнениеот rosenb » ср ное 19, 2014 9:50 am

Ще опитам малко по-детайлно!
В Белгия отдавнето под наем на жилища е голям бизнес и доста добре урегулиран. По принцип стандартните договори са за 3, 6 или 9 години. Тези срокове обаче са по-скоро препоръчителни, отколкото задължителни. Напоследък строителството на нови жилища изпревари търсенето и хазаите са по-склонни на отстъпки. С една важна подробност - при директно договаряне с тях, без участие на агенция, тъй като агенциите взимат 1 наем от тях, независимо от срока на договора и други подробности. Все пак едва ли ще може лесно да намерите жилище за по-малко от година. Градовета като цяло не са много големи, така, че ако работите в града в който живеете, няма да ви е прекалено далеч, дори и д сте в двата края. Освен наема, обикновенно хазаите искат и залог (в специално обособена сметка в банка) в размер на 2 наема с оглед покриване на евентуални щети по жилището. Бюрокрацията в Белгия е доста голяма, като за почти всичко ти трябва постоянен адрес, тъй като комуникацията основно върви по поща, на хартия.
По отношение на наемането, най-добре потърсете други българи в Лиеж, ако някой ви препоръча на хазаин става по-лесно. Или да се настаните като съквартиранти във вече наето жилище от друг. Ако шофирате и двамата, може да се пробвате не в самия град, а в някое близко село. Ще е по-евтино, селата нямат нищо общо с нашите, а пътната мрежа е добра и бързо се пътува. До някои има даже и градски транспорт.
Потребителски аватар
elafos7010

Мнениеот elafos7010 » ср ное 19, 2014 5:56 pm

Благодаря Ви за отделеното внимание съветът ми беше от полза навярно ще излизат и още други въпроси, бихме се радвали за още малко помощ от ваша страна :) В днешно време трудно се намират хора които да си губят времето с проблемите на другите.
Потребителски аватар
nikita2003
Регистриран: нед окт 26, 2014 10:45 pm

Мнениеот nikita2003 » ср яну 28, 2015 8:38 pm

лично аз препоръчвам апартхотелите. именно защото предварително знаех за проблемите с адресната регистрация още от България си направихме резервация и капаро по банков път. Първоначално платихме за един месец, след това направихме пазарлък за едногодишен договор и депозита дори е по-малко от наема.На всичкото отгоре всички консумативи са включени и нямам никакви притеснения за изравнителни сметки или скрити дефекти. Рецепционистката е винаги на разположение за каквито и да е въпроси или документи.
Потребителски аватар
nikita2003

Мнениеот nikita2003 » чет яну 29, 2015 10:21 pm

през Гугъл търсачката апартхотели,но не знам нищо за провинциялните градове ,моя опит е в Брюксел. Във всички случаи обаче за да избегнете тези неудобства описани в по-горните постове се ориентирайте към този вид наемане.В началото може да изживеете някакъв финансов шок,но това е нормално ,просто трябва да го преодолеете.Първите два месеца, че дори и до петия месец е най-трудно,защото има само едни огромни разходи и ужас от неизвестното ,несигурност за стъпките по които да се тръгне,но това са административни бъркотии,бюрокрация.На всичкото отгоре психиката ви изчислява всички разходи в левове и тотала е УЖАС! но след време ще се успокоите и ще оцените правилността на действията си.Като цяло мога да обобщя две основни препоръки:подсигурете се с достатъчно парични средства за няколко месеца за да не мислите за това как да изкарате доход а да сте свободни да си търсите работа като имате предвид че навсякъде ще ви искат един куп документи за да ви вземат,тоест - първо трябва да извадите тях,например регистрация и идентификационен номер от общината,където ще ви искат документ за адрес,банкова карта и т.н. Вторият ми основен съвет е да се подготвите добре с езика,в случая френски и ако не го говорите ,както бяхме ние например,веднага да запишете курсове,от общината ще ви кажат адреса на най-близките до вашето жилище.Забравих - преди курсовете направете регистрация в Актирис и с документа от там в училището таксите са по 10 евро вместо по 55
Потребителски аватар
nikita2003

Мнениеот nikita2003 » пет яну 30, 2015 4:09 pm

скъпичко е,знам.И ние първия месец платихме 1200 евра за малък флат.Това е една обширна стая около 30 кв. в която е всичко - двойно легло,голям гардероб,диван-разтегателен,шкаф,телевизор,мивка с кухненски шкафове и абсолютно всички елементи посуда,вградени хладилник и котлони,микровълнова,отделна тоалетна ,баня с душ-кабина,масички за хранене и холна. На втория месец се преместихме в дуплекс,което е като мезонет.
Последна промяна от nikita2003 на нед фев 15, 2015 3:06 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
nikita2003

Мнениеот nikita2003 » пет яну 30, 2015 4:16 pm

сега се сещам да потърсите в гугъл за така наречените ваканционни селища.това са къмпинги но с луксозни каравани екипирани с абсолютно всичко.Там би било евтино особено в момента когато не е летния сезон.Единствения недостатък на тези каравани е че зимата се отопляват трудно ,а лятото тая ламарина се напича и се охлаждат пак трудно.За мен избора е доста ограничен защото сме с дете и куче.Ако бяхме сами със съпруга ми щях да избирам по други критерии.Не знам какво е вашето положение,но описвам моя опит ,ако не на вас ,дано да е от полза на някой друг.
Потребителски аватар
nikita2003

Мнениеот nikita2003 » пет яну 30, 2015 7:28 pm

Смело твърдя,че живота в чужбина е (метафорично) една верига от проблеми и ако се намери начин да се пречупи само една от брънките,всички други поддават една след друга... като дупчица в дамски чорапогащник...после каква бримка се пуска...няма спиране...
Последна промяна от nikita2003 на нед фев 15, 2015 3:07 pm, променено общо 1 път.

Върни се в “Малки обяви”