Как да взимам детски в Белгия?

Информация за новопристигналите. Търсене на жилище, регистриране в общини и други.
Потребителски аватар
Maria
Регистриран: чет сеп 22, 2011 1:29 pm

Как да взимам детски в Белгия?

Мнениеот Maria » чет сеп 22, 2011 1:31 pm

Здравейте,

От скоро сме в Белгия и се интересувам какво трябва да се направи за да вземам детски в Белгия.

Благодаря предварително!

Мария

Потребителски аватар
dara
Регистриран: вт юли 05, 2011 4:27 pm

Re: Как да взимам детски в Белгия?

Мнениеот dara » пон сеп 26, 2011 5:39 am

Задължително условие е единия от родителите да работи легално с трудов договор.Детски надбавки взимат всички без значение с какъв статут е човек.Има малка разлика в сумите при зелфстанде и арбайтер статута , но е някъде между 10-12 евро.Сумата се увеличава с годините на детето.
По принцип задължение на работодателя е да задейства тази опция.Ние чакахме шест месеца, но работодателя на мъжа ми беше изключително "не в час".Съпруга ми се ядоса и отиде във ABV, пита там и го насочиха в кой отдел да отиде.Искаха ни удостоверение от общината за датата на регистрация на детето, контракта за работа на работещия родител.Детските ни се изплатиха на куп със задна дата.
Ако детето не е регистрирано, но ходи на училище е по-добре да вземете служебна бележка от училището удостоверяваща началната дата на посещение.Това също има тежест при отпускането на детските, в смисъл ако тази дата е по-ранна от датата на регистрация, от по -ранен период ще се изплатят суми.
Потребителски аватар
Maria
Регистриран: чет сеп 22, 2011 1:29 pm

Мнениеот Maria » вт сеп 27, 2011 9:38 am

Благодаря много Дара!

Радвам се че има толкова чудесни хора готови да помагат!
Потребителски аватар
Jenq Angelova
Регистриран: чет ное 17, 2011 9:10 pm

Мнениеот Jenq Angelova » чет ное 17, 2011 9:28 pm

Здр аз живея в Брюксел от скоро при приятеля ми които е тук от около две години, но в момента чака от работа да му пуснат документите и чак сега да вземе белгийска лична карта.Аз не работя и нямам документи, та въпросами е бременна съм в втория месец искаме да родя тук обаче не сме наясно със законите и правата ни в тази ситуация, възможно ли е да родя тук и какво да направиме за да получаваме помощи(детски) за детето,и трябва ли да имаме сключен браг.Моля ви ако можете да ми помогнете с отговори на въпросите ми да го направите или да ме насочите към кого да се обърна за такива.
Потребителски аватар
dara

Мнениеот dara » пет ное 18, 2011 8:50 am

Здр аз живея в Брюксел от скоро при приятеля ми които е тук от около две години, но в момента чака от работа да му пуснат документите и чак сега да вземе белгийска лична карта
С какъв статут ще бъде приятеля ти?Като само осигуряващ се или със статут арбайтер (не зная как се нарича това на френски)? И каква карта очаква да получи?
Аз не работя и нямам документи, та въпросами е бременна съм в втория месец искаме да родя тук обаче не сме наясно със законите и правата ни в тази ситуация, възможно ли е да родя тук и какво да направиме за да получаваме помощи(детски) за детето,и трябва ли да имаме сключен браг.Моля ви ако можете да ми помогнете с отговори на въпросите ми да го направите или да ме насочите към кого да се обърна за такива.
Ако сключите брак ти ще вземеш документи от приятеля ти.Документи може да вземете и като удостоверите , че живеете заедно (на холандски се казва "самен вонен").Този документ ще удостовери , че живеете на семейни начала и пак ще може да вземеш документ.Съответно ще удостоверите и че приятеля ти е баща на детето за да можете да взимате детски надбавки.Тук майчинството е само 3 месеца (платеното) , а семейни надбавки се взимат докато детето стане пълнолетно.
За другото не мога да ти кажа, не съм се попадала в подобена ситуация.За да се запишем към здравен фонд и да сме здравно осигурени на нас ни искаха документи (разбирай поне едногодишна карта).Нещата постоянно се менят обаче и трябва някой който е по-наясно с нещата да те посъветва.Няма да е коректно ако пиша просто така... :shock:
Потребителски аватар
Jenq Angelova

Мнениеот Jenq Angelova » пет ное 18, 2011 11:50 am

Еми картанте мисля че се изговаря, ще го осигорява работодателя.
Значи ако той има такъв документ ще мога ли и аз да се прекача към него преди раждането.Благодаря ти мн dara знам че въпросите сa ми мн, вторник ще ходим до посолството надявам се и там да ми дадат информация.
И само да добавя нещо което шефа на приятеля ми му е казал, и той има малко дете на 1 годинка и жена му също не работи а детето се водело(нз точно каде) на негово име и получавали по 500 евро на месец.Възможно ли е това нещо?И при полужение че аз не съм работила тук и все още нямам документи, ако до раждането все пак имам възможно ли е да вземам майчински,и ако знаете в какъв размер са?И ако може да ми кажете детските горе долу каква сума са?Това е важно за нас тъй като само бащата работи, ако можете да ми помогнете ще съм ви мн благодарна.
Потребителски аватар
dara

Мнениеот dara » пет ное 18, 2011 3:53 pm

Еми картанте мисля че се изговаря, ще го осигорява работодателя.
Значи ако той има такъв документ ще мога ли и аз да се прекача към него преди раждането.Благодаря ти мн dara знам че въпросите сa ми мн, вторник ще ходим до посолството надявам се и там да ми дадат информация.
Да ти ще може да вземеш карта за престой от него, било то едногодишна или петгодишна карта.Трябва обаче да удостоверите или че имате брак или, че живеете заедно.Ако решите да сключите брак, трябва брачното свидетелство да е с апостил и да е преведено и легализирано.Може да се заинтересувате дали граждански брак може да сключите в нашето посолство, така ще си улесните нещата.Според мен това е по-лесния вариянт, но това е лично мнение и всеки все пак има собствено виждане за нещата.
Другата възможност е да ви се издаде документ ,че живеете заедно.Аз лично не съм наясно много добре как точно става това.Мисля, че се ходи при нотариус и от там се издава този документ.Тук вече трябва да се включи някой който е запознат с тази процедура.
Единствено по тези начини може да се удостовери, че сте заедно и да вземеш документ за престой.
И само да добавя нещо което шефа на приятеля ми му е казал, и той има малко дете на 1 годинка и жена му също не работи а детето се водело(нз точно каде) на негово име и получавали по 500 евро на месец.Възможно ли е това нещо?И при полужение че аз не съм работила тук и все още нямам документи, ако до раждането все пак имам възможно ли е да вземам майчински,и ако знаете в какъв размер са?И ако може да ми кажете детските горе долу каква сума са?Това е важно за нас тъй като само бащата работи, ако можете да ми помогнете ще съм ви мн благодарна.
Разбирам те напълно, защото и при нас само мъжа ми работи и ние сме с детенце.Детските надбавки са различни както за различните възрасти така и от какъв статут се взимат.Дали като самоосигуряващо се лице или от статут арбайтер.При статут арбайтер детските са по-високи, макар разликата да не е толкова фрапираща.Колкото по-голямо става детето , толкова се увеличават и детските.В натачалото се взимат някъде около 100 евро.
Това за което говориш (за шефа на приятеля ти) подозирам , че може да са социални помощи.Не мога да ти кажа нищо по въпроса, никога не сме взимали помощи и незная как стоят нещата в този случай.Вероятно ако го разпитате подробно може и да ви каже.Имай в предвид обаче, че ако те са белгийци е много вероянто да не може да се възползвате от това.
Потребителски аватар
Jenq Angelova

Мнениеот Jenq Angelova » пет ное 18, 2011 4:22 pm

Благодаря мн dara за инфото, когато утидеме до посолството се надявам да ме упътят точно какво следва да направим и каде да се подават каквито е нужно документи и т.н. , отново ще пиша във форума вярвам че ще бъде полезно и за други в подобна ситуация.
Поздрави :))
Потребителски аватар
go7in
Регистриран: пет окт 14, 2011 1:34 pm

Мнениеот go7in » вт ное 22, 2011 3:02 pm

според мен първо роди и тогава вземи документи! Проблема е че идват космически суми за плащане на една приятелка която роди и доиде 8000евро за плащане! така че запиши се в осмв кажи че си сама нямаш мъж и че ще раждаш, те ще ти поемат разходите по раждането, след като родиш вземи документи чрез брак или чрез самен воонинг и отиди в RKW така нареченото Kinderbijslagfond ! от там ще ти задеистват токументите и ако имаш касмет ще получиш даже и със задна дата! надявам се да съм бил полезен
Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят.
Потребителски аватар
lubo
Регистриран: ср ное 20, 2013 5:50 pm

Мнениеот lubo » ср ное 20, 2013 6:01 pm

Здравеите,

Пиша ви с въпрос - ако някои се е сблъсквал с такъв казус моля да ми каже какво е направил в случая :)
Значи вси4ко по порцедурата с детските до този момент си беше наред. Работодателя ми подаде документите върнах популнени формуляри за мене и жена ми. И тогава RKW ми вурнаха форуляр Е405 които трябва да се популни от Българските соцялни служби че не получавам детски. Казаха че без този формуляр няма да изплащат детските. Проблема е че този формуляр се разменя мейду институции на държави членки и не се издава на физически лица и сега съм в патова ситуаця...Any help please? :?

Върни се в “За новопристигналите”