Как се образува imperfectum в Нидерландски език

Информация за новопристигналите. Търсене на жилище, регистриране в общини и други.
Потребителски аватар
sami_ts
Регистриран: чет дек 15, 2011 12:04 pm

Как се образува imperfectum в Нидерландски език

Мнениеот sami_ts » вт ное 12, 2013 6:04 pm

Здравейте! Някой може ли да ми обясни логика в образуването на имперфектум. В нивата, които съм завършила не сме го учили, а изведнъж като минах в по-горното ниво и започнаха да ни изпитват на глаголите в тая форма или време, не знам и аз как е правилно. Не мога да се справя, не намирам и логика, а учителят си обяснява на френски език и онези, които говорят френски го разбират, но аз не. Учили сме Future и Participium, там нещата ги схващам, но с това Imperfectum не мога. Благодаря!

Потребителски аватар
dara
Регистриран: вт юли 05, 2011 4:27 pm

Re: Как се образува imperfectum в Нидерландски език

Мнениеот dara » ср ное 13, 2013 2:05 pm

Инперфектума за разлика от перфектума се образува само от един глагол.Примерно
Инперфектум -Аз бях там -Ik was daar
Перфектум - Аз съм бил там -IK ben daar geweest
При инперфектума глаголи които завършват на S F T K CH P се образуват от
STAM + TE примерно глагола WERKEN Единствено число първо лице на този глагол е IK WERK прибавяш te и ставава IK WERKTE.Глагола живея е wonen.Първо лице едниствено число на глагола е IK WOON .В инперфектум става IK wOONTE.ТОва обаче е само за глаголите които завършват на посочените от мен букви.
Останалите които не завършват на тези букве завършват на DE.Т.е става STAM+DE (stam-глагола в единствено число първо лице + частичката де).Примерно глагола чувам -HOREN -IK HOOR+DE става ik hoorde.
Има обаче една част ( както при инперфектума ) които не следват това правило , се опразуват по непонятен начин за мен.Това са неправилните глаголи , тях вече трябва да ги наизустиш, да не те плаша но са доста.Ето ти линк с неправилните глаголи въобще http://www.muiswerk.nl/WRDNBOEK/ONREGELM.HTM.Отбери от тях най- често използваните .Аз примерно зная около 200 от тях, не всички.Дано съм обяснила понятно.
http://www.taalblad.be/woordleer/imperfectum - линк за казаното до тук
Потребителски аватар
sami_ts
Регистриран: чет дек 15, 2011 12:04 pm

Мнениеот sami_ts » пет ное 22, 2013 2:40 pm

Инперфектума за разлика от перфектума се образува само от един глагол.Примерно
Инперфектум -Аз бях там -Ik was daar
Перфектум - Аз съм бил там -IK ben daar geweest
При инперфектума глаголи които завършват на S F T K CH P се образуват от
STAM + TE примерно глагола WERKEN Единствено число първо лице на този глагол е IK WERK прибавяш te и ставава IK WERKTE.Глагола живея е wonen.Първо лице едниствено число на глагола е IK WOON .В инперфектум става IK wOONTE.ТОва обаче е само за глаголите които завършват на посочените от мен букви.
Останалите които не завършват на тези букве завършват на DE.Т.е става STAM+DE (stam-глагола в единствено число първо лице + частичката де).Примерно глагола чувам -HOREN -IK HOOR+DE става ik hoorde.
Има обаче една част ( както при инперфектума ) които не следват това правило , се опразуват по непонятен начин за мен.Това са неправилните глаголи , тях вече трябва да ги наизустиш, да не те плаша но са доста.Ето ти линк с неправилните глаголи въобще http://www.muiswerk.nl/WRDNBOEK/ONREGELM.HTM.Отбери от тях най- често използваните .Аз примерно зная около 200 от тях, не всички.Дано съм обяснила понятно.
http://www.taalblad.be/woordleer/imperfectum - линк за казаното до тук

Здравей отново! Може ли да попитам още нещо? Тези неправилни глаголи една и съща форма ли запазват във всяко число? Приперно: Ik beval aan
Jij beval aan
Zij beval aan
We, Jullie, Zij beval aan
или се спрягат? Дано обясних правилно. Благодаря ти за помощта още веднъж!
Потребителски аватар
dara
Регистриран: вт юли 05, 2011 4:27 pm

Мнениеот dara » съб ное 23, 2013 8:01 pm

Здравей отново! Може ли да попитам още нещо? Тези неправилни глаголи една и съща форма ли запазват във всяко число? Приперно: Ik beval aan
Jij beval aan
Zij beval aan
We, Jullie, Zij beval aan
или се спрягат? Дано обясних правилно. Благодаря ти за помощта още веднъж!
Всички глаголи се спрягат без значение в кое време са.
BEVALLEN (РАЖДАМ) е не правилен глагол и се спрага така
Инперфектум
ik beviel wij bevielen
je beviel jullie bevielen
we/hij beviel ze bevielen
Ако имаш в предвид глагола BEVELEN (НАРЕЖДАМ , ЗАПОВЯДВАМ) той също е неправилен , но е неправилен в Перфектум
Примерно инперфектум
ik beval wij bevelen
je beval jullie bevelen
ze/hij beval ze bevelen
Примерно перфектум
ik heb bevolen wij hebben beloven
je hebt bevolen jullie hebben beloven
ze/hij heeft bevolen ze hebben beloven

Върни се в “За новопристигналите”