Установяване в Белгия

Информация за новопристигналите. Търсене на жилище, регистриране в общини и други.
Потребителски аватар
Elmo
Регистриран: пет авг 03, 2012 11:35 pm

Установяване в Белгия

Мнениеот Elmo » съб авг 04, 2012 12:05 am

Здравейте,

Млад инженер съм (машиностр. бранш, владея перфектно английски) , но не мога да се справям с живота в България от финансова гледна точка. Насочил съм се към трайно установяване в Белгия и искам да помоля членовете на форума да ми дадат най-актуална информация по моите въпроси, които са и общи и вярвам да помогнат и на други читатели. Моля, за изчерпателен отговор по вс. въпроси.

1. Колко е развита машиностр индустрия в Белгия? Има ли други индустрии, които търсят инженери?

2. Кой би бил най-подходящия регион?

3. Може ли да се наеме квартира с безсрочен договор, която да се напусне с предизвестие от 1-2 мес.?

4. Искат ли договор за наета квартира при регистрация в общината?

5. След като се регистрирам и минат 3 мес. какъв е шансът да получа социална помощ, в случай, че не успея да си намеря работа бързо и ми свършат финансите?

Потребителски аватар
kastelo
Регистриран: нед ное 27, 2011 8:45 pm

Re: Установяване в Белгия

Мнениеот kastelo » пон авг 20, 2012 1:15 pm

Здравей,

1. Не мога да ти кажа доколко е развита машиностр. индустрия, но съм останал с впечатлението, че имат развита индустрия и си мисля, че се търсят квалифицирани инженери. М/у другото, аз съм на мнение, че инженерите са търсена работна ръка навсякъде в развитите държави, но за българи все още има много ограничения и ако не знаеш повече езици - трудно те взимат на работа (английският вече не е нещо кой знае какво).

2. Предполагам, че Фландерс, холандско-говорящият регион, е най-подходящ, защото имат доста по-добре развита икономика от франкофоните.

3. Аз не съм чувал за такава опция - минимум искат за 1 год. и трябва да внесеш 2 мес. наем, като депозит в банка. Освен това, не съм сигурен дали не си длъжен да си плащаш до края, дори да загубиш 2-та месеца депозит, ако се изнесеш по-рано. Единственият вариант, който виждам е да си наемеш стая някъде.

4. Май зависи от общината. Мисля, че отговорът е 'да', въпреки че в моята община не го поискаха, но първото, за което питаха, беше разрешителното за работа.

5. Поне според моят опит - няма как да се регистрираш, освен ако не са те взели на работа някъде (ако има някакви начини - дано някой друг с опит да сподели). Социални помощи в Белгия може да взимаш само след като си работил легално една пълна календарна година. Даже, ако това ти е първа работа в Белгия - май беше повече - 1.5 год.

Дано споделят и други хора, ако знаят други начини и вратички да се установиш тук.

Успех!
Потребителски аватар
dara
Регистриран: вт юли 05, 2011 4:27 pm

Мнениеот dara » пон авг 20, 2012 4:35 pm

3. Може ли да се наеме квартира с безсрочен договор, която да се напусне с предизвестие от 1-2 мес.?
Договорите се сключват обикновено за даден период от време, след изтичането му в случай че не е преподписан с нова сума или нови условия, става безсрочен.
Предизвестието ти трябва да е минимум два месеца, със задължителната уговорка, че говоря за наемодатели белгийци, ако са турци...мисля , че не съм чувала вариант в който да върнат депозита в пълната му сума, та дори и с коректно предизвестие (не отричам , че може и да ги има, аз просто не съм чула за такъв случай).
Другото важно е, че трудно се намира квартира от фламанци, аз лично съм в процес на търсене от повече от година и половина...само като чуят българи...Но ти желая късмет, трудно е , но не е невъзможно.
4. Искат ли договор за наета квартира при регистрация в общината?
Има вариант да не ти искат, но трябва задължително да укажеш адрес, защото полицай минава да види условията за живот и дали наистина пребиваваш на този адрес.
На нас ни искаха договор.
5. След като се регистрирам и минат 3 мес. какъв е шансът да получа социална помощ, в случай, че не успея да си намеря работа бързо и ми свършат финансите?
За да получаваш помощи трябва да имаш документ за пребиваване минимум карта Е ( петгодишна карта )само с адресна регистрация...невъзможно.За помощите аз лично не те съветвам.Много са затегнали условията за получаване до голяма степен по вина на "нашего брата българина" и другите изобретателни източно европейци.После първо там се ровят когато решат , че емигрантите сме много и трябва да се "отсеят" .

Нужно е добро владеене на езика, ако се работи в офис често изискват добър английски и френски (говоря за Фландрия).Имам познат който е електронен инжинер и е само с английски, но той беше преназначен тук от офиса на фирмата във Великобритания.В смисъл дойде буквално "наготово" в апартамент който се плаща от фирмата с безсрочен договор за работа и т.н.
Потребителски аватар
nellittass
Регистриран: пон авг 13, 2012 9:31 am

Мнениеот nellittass » вт авг 21, 2012 8:22 am

Здравейте,
съпругът ми работи вече една година в Белгия,нает е по трудов договор от българска фирма на белгиец,който го дава "под наем" на др. фирми в Белгия.Вече половин година работи в една голяма белгийска фирма за поставяне на дограма.Скоро обаче от българската фирма му казаха ,че е пресрочил разрешението за престой и работа в Белгия и ще трябва да се върне в България за няколко месеца.От фирмата в която работи действително ,го искат за постоянно,но не знаят или не могат да намерят начин да го назначат.Може би пречи и това просрочване на разрешеният период за работа не зная
Помогнете със съвет моля!!!
Навсякъде се пише че е най-важно да имаш работодател готов да те наеме,е той има ,но..........по-нататък какво?
Чела съм и за самоосигуряване в Белгия или нещо такова
Как може да стане това
Моля някой да ми каже какви са разходите за месец освен наема за един малък апартамент

Благодаря ви предварително
Потребителски аватар
vm_sf
Регистриран: съб авг 25, 2012 9:05 pm

Мнениеот vm_sf » съб авг 25, 2012 9:06 pm

Здравейте,
Извинявам се, че нахлувам в темата. Обмислям заминаване в Белгия (Брюксел) след по-малко от месец. Бих искал да ви помоля за съвет като дирекнто живеещи там как намирате реално живота там, по-добър ли е от този, който сте имали в БГ? Има ли възможности за работа за квалифицирани хора (компютърни инжинери) и как реагират на нас работодателите? Мисля да си тарся работа на място, тъй като на дистанция нещата не се получават.
Благодаря ви предварително за разбирането!!!!!

Върни се в “За новопристигналите”